Zobu protezēšana

Mūsdienās zobu protēzes tiek izmantotas, lai atjaunotu zaudētos zobus un košļāšanas funkciju, kā arī estētiku un skaistu smaidu. Cilvēkiem tiek atgriezta iespēja izbaudīt dzīvi, nedomājot par zaudētajiem zobiem.

Pirmreizējā pacienta konsultācijā kopīgi ar pacientu tiek izstrādāts protezēšanas plāns un aprēķinātas aptuvenās izmaksas atbilstoši situācijai. Ārstēšanas plāna izstrādē tiek ņemts vērā pacienta vispārējais veselības stāvoklis un atbilstoši piedāvāti dažādi protezēšanas plāni. Pacientam tiek izskaidroti visi ārstēšanas posmi. Ja ir nepieciešams, tad tiek veikti rentgenuzņēmumi, citi testi vai mērījumi.

Zobu protezēšanas galvenie veidi:

  • Totālās protēzes – protēzes pacientiem, kuri vienā vai abos žokļos zaudējuši visus zobus. Lai šīm protēzēm nodrošinātu vislabāko fiksāciju, nepieciešams ievietot implantus.
  • Neizņemamās (fiksētās) protēzes – pie šīm protēzēm pieder tādas protēzes, ko pacients pats nespēj izņemt no mutes dobuma. Tie ir zobu kroņi, tilti, keramiskās plāksnītes (venīri) un kroņi vai tilti uz implantiem. Šīs protēzes tiek cementētas vai skrūvētas uz dabīgajiem zobiem vai implantiem. Šo protēžu mērķis ir radīt pēc iespējas dabīgāku sajūtu.
  • Izņemamās protēzes – pie šīm protēzēm pieder protēzes, kuras pacients spējīgs pats izņemt. Tās pārsvarā ir plastmasas vai plastmasas un metāla kombinācijā.
  • Estētiskā protezēšana – tā ir veicama, ja pacientam nav citu indikāciju protezēšanai kā tikai estētiskā neapmierinātība. Šajā gadījumā visbiežāk izmanto kroņus vai venīrus. Venīru izgatavošanā tiek pielietota minimāli invazīva terapija, jo no zoba audiem tiek noņemti tikai 0,2mm! Savukārt metālkeramikas kroņu izgatavošanas gadījumā zaudēto audu daudzums ir lielāks – 1,5-2mm.

Lai nodrošinātu protēžu ilgnoturību pacientiem ir jāievēro ļoti laba higiēna un būtu vēlams reizi pusgadā vai reizi gadā apmeklēt zobu higiēnistu.